پنجشنبه 6 دی 1397 / 07:43|کد خبر : 2249|گروه : اجتماعی

سرانه فضای مطالعه در بلبان آباد صفر و در دهگلان برای هر نفر 22 سانتیمتر است

سرانه فضای مطالعه در بلبان آباد صفر و در دهگلان برای هر نفر 22 سانتیمتر است

در دهگلان به ازای هر نفر22 سانتیمتر فضای کتابخانه ای وجود دارد که فاصله آن با استاندارد جهانی خیلی زیاد است.

 

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، برای اینکه بتوانیم سرانه مطالعه را در جامعه بالا ببریم باید فرهنگ کتابخوانی را از مهدهای کودک و دانش آموزان مقطع ابتدایی شروع و نسبت به فرهنگ سازی اقدام کنیم.


یکی از ابزارهای مهم در جهت ارتقای فرهنگ عمومی جامعه داشتن دانش، بینش و فرهنگ است ویکی از  عمده روشهای  افزایش دانش و فرهنگ مردم جوامع نیز مطالعه و کتاب خوانی است.

 


البته هرچند امروزه این ارتقا از طریق دیگر رسانه های مجازی و غیرمجازی نیز میسر میشود ولی باز هم نقش کتاب در این رابطه انکارناپذیر است.

 

هرچند که پایین بودن سرانه مطالعه در کشورمان دلایل زیادی دارد، شاید گرانی کتاب یکی از دلایل سرانه پایین مطالعه است به نحوی که نه تنها افراد جامعه رغبت کمتری برای خرید کتاب پیدا میکنند بلکه حتی بسیاری از کتابخانه ها نیز در تامین کتابهای روز دچار مشکل میشوند.


 
از عوامل مهم برای جذب و جلب افراد به کتابخانه ها و زمینه سازی و ترغیب آنان به مطالعه، وجود سالنهای مطالعه در کتابخانه های عمومی و آزاد بودن استفاده از این سالنها است؛ موضوعی که امروز نسبت به آن غفلت کرده ایم.


کمبود فضای مطالعه و کتابخانهای یکی از مشکلات عمده ی شهروندانی است که مدام مسئولان به آنان از لزوم مطالعه و نقش مطالعه در سرعت گرفتن روند توسعه و ...میگویند اما مشخص نیست که چه فرد یا سازمانی متولی فراهم کردن فضا و بسترهای لازم برای مطالعه است.


برای بالارفتن آمار مطالعه باید شرایط مناسب مانند کتابخانه های عمومی و کتاب های مورد علاقه و نیاز مردم افزایش یابد و از قابلیت مدارس به عنوان یک ویترین برای کتاب استفاده کنیم.

 

مسائل فرهنگی


قطعا مسائل فرهنگی در پایین بودن میزان مطالعه در ایران نقش اساسی ایفا میکنند اما پرسشی که در این بین مطرح میشود این است که آیا فقط مساله فرهنگ کتابخوانی است که باعث پایین بودن سرانه مطالعه در ایران است؟

 


سرانه فضای مطالعه در دهگلان بسیار پایین است    

 

با توجه به اینکه شهرستان دهگلان از سرانه بسیار پایین مطالعه برخوردار است که بدن شک این مشکل ناشی از کمبود و نبود فضای کتابخانه در دو شهر دهگلان وبلبان آباد است.


خبرنگار ما برای روشن شدن این مشکل به سراغ مدیر کتابخانه دهگلان رفت وطی گفتگویی از مشکلات کمبود مطالعه شهرستان جویاشد.


محمود محمدی مسئول کتابخانه عمومی شهرستان دهگلان در جواب سوال خبرنگار ما اظهار داشت: این شهرستان با جمعیت نزدیک به 65 هزار نفر، تنها دارای یک کتابخانه عمومی با مساحت 570 متر مربع و زیر بنای 177 متر مربع است و پاسخگوی نیاز مردم و جوانان منطقه نیست.


وی علت کم بودن سرانه مطالعه در دهگلان را کمبود فضا دانست و خواستار اهتمام جدی مسوولان فرهنگی در ارتقای سطح سرانه مطالعه با ایجاد فضاهای کتابخوانی و فرهنگی شد.

 

محمدی با بیان اینکه این شهرستان کمترین میزان فضای کتابخانه را در استان دارد، گفت: به صورت استاندارد به ازای هر 100 نفر، 8 متر مربع فضا وجود دارد که این میزان در دهگلان تنها 22 سانتیمتر مربع است پروژه هالی کتابخانه دهگلان وبلبان آباد پس از 7 سال هنوز راکت مانده است.

 

محمدی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به پروژههای نیمه تمام کتابخانه عمومی شهر دهگلان و بلبان آباد افزود: ساخت این دو پروژه از سال 90 شروع شده و پس از گذشت 7سال، پروژه مربوط به شهر دهگلان تنها 17 درصد و پروژه مربوط به شهر بلبان آباد 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که آن هم فرسوده شده و در حال تخریب است.


وی در ادامه گفت: پروژه کتابخانه شهر دهگلان با زیر بنای 3100 متر مربع و پروژه کتابخانه شهر بلبان آباد با زیربنای 800 متر در 2 طبقه جمعا 1600 متر که برای احداث آن به 3 میلیارد تومان و کتابخانه دهگلان به 5 میلیارد تومان نیاز دارند.


 قراراست دو پروژه کتابخانه دهگلان و بلبان آباد به بخش خصوصی واگذار شود


محمدی درادامه گفت: با توجه هیچگونه اعتباری برای این دو پروژه درنظر گرفته نشده قرار است به بخش خصوصی واگذار شود که یک طبقه آن پس از ساخت دراختیار سازنده قرار گیرد.


کتابخانه دهگلان 1300 نفر عضو دارد


  رئیس کتابخانه عمومی دهگلان گفت: تنها کتابخانه شهرستان 65 هزار نفری با داشتن 1300 نفر عضو از لحاظ سرانه امانت رتبه یک در استان را دارد و روزانه  200 نفر برای امانت کتاب ومطالعه به این کتابخانه مراجعه می کنند.


وی با بیان اینکه حدود 25 هزار جلد در کتابخانه دهگلان وج.ود دارد گفت: این رقم بسیارکم است وباید برای جمعیت شهرستان 450 هزار جلد کتاب وجود داشته باشد و به ازای هر یک نفر 4 جلد کتاب در کتابخانه باشد که در حال حاضر درکتابخانه دهگلان به ازای هر 4 نفر نیم جلد وجود دارد.


وی افزود: خوشبختانه دهگلان مشکلاتی که قبلا داشت آلان با بومی سازی منابع این مشکل حل شده  وکتابهای متناسب با نیاز مردم منطقه در کتابخانه موجود است که مورد استقبال مردم است.

 

 بخشدار بلبان آباد


عباس ارشدی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان یک از شاخص های توسعه، سرانه فضای مطالعه می باشد با اظهار نگرانی گفت: متاسفانه این شاخص درشهر بلبان آباد صفر است.

 

وی در مورد پروژه کتابخانه عمومی شهر بلبان آباد هم گفت: این طرح نیز راکد است و با توجه به وضعیت شهر فرهنگی بلبان آباد و نیاز به فضاهای کتابخوانی، تسریع در ساخت این پروژه بسیار مهم است که با این وضع باید چاره ای برای معضل کمبود فضای کتابخوانی در شهربلبان آباد اندیشید.

 

 بخشدار بلبان آباد با بیان اینکه یک کتابخانه مشارکتی در روستای قادرمرز در حال فعالیت است گفت: پیشنهادم این است که ساختمانهای دولتی بلا استفاده و کانونهای فرهنگی در روستاها به عنوان کتابخانه فعالیت کند.

انتهای پیام/


 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::