سه شنبه 4 دی 1397 / 07:12|کد خبر : 2247|گروه : اجتماعی

گفتگوی رئیس منابع طبیعی با دهگلان شیدا

کمین قاچاقچیان و دلالان چوب برای جنگلهای زاگرس در غرب کشور

کمین قاچاقچیان و دلالان چوب برای جنگلهای زاگرس در غرب کشور

رئیس اداره منابع طبعی دهگلان از کمین قاچاقیان و دلالان چوب به جنگلهای زاگرس در غرب کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، منابع طبیعی هر کشور از جمله ثروت های آن کشور چه از لحاظ صرفه اقتصادی، محیط زیستی، بهداشتی و ... محسوب می شود و در تمام دنیا توجه خاصی به مسئله حفاظت و صیانت از منابع طبیعی می شود.


با توجه به اینکه جنگل ها منبع اصلی کاهش آلودگی و رسوب دادن کربن هستند، گفت: پوشش های گیاهی 60 درصد اکسیژن مصرفی انسان ها را در عرصه های طبیعی تولید می کنند و قادرند تا 4 برابر عرصه های غیر جنگلی، آب ها را در آبخوان ها جذب کنند.


 
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان


مرادی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه حدود 90 هزار هکتار مراتع درشهرستان وجود دارد گفت: قاچاق چوب سالها است که به عنوان یک معضل زیست محیطی بر نابودی جنگل‌ها سایه انداخته و مسوولان را برآن داشته که در جهت حفظ و صیانت از این منابع ارزشمند طرح تنفس و توقف بهره برداری تجاری و صنعتی از جنگل را اجرا کنند.


وی با اشاره به اجرای طرح تنفس و توقف بهره برداری از جنگل های شمال، افزود: متاسفانه قاچاقچیان ودلالان چوب به جنگلهای زاگرس درغرب وگونه بید سفید اقدام به قطع آن نموده و به صورت قاچاق از استان و شهرستان خارج می کنند که در این راستا برای جلوگیری از قاچاق کشیک شبانه روزی در شهرستان فعال است.


وی در ادامه گفت: تاکنون حدود 10 الی 12 بار چوب جنگلی و25 تن بید سفید توقیف شده و بعد از جریمه توسط تعزیرات حکومتی چوبها در اموال تکمیلی به مزایده گذاشته می شود.

 

 تخریب و تصرف زمین منابع طبیعی


 رئیس اداره منابع طبیعی دهگلان در ادامه با اشاره به تخریب و تصرف زمین منابع طبیعی گفت: حدود 120 پرونده تاکنون تشکیل شده که اکثر پرونده ها منجر به خلع ید متصرفان شده است و از دست کسانی که به عنوان زمین خوار یا تخریبچی منابع طبیعی بوده اند پس گرفته شده است.


وی افزود: دراستای اصلاح و احیای مراتع پروژه هایی بنام کپه کاری، بذرکاری و بذر پاشی صورت گرفته و در روستای سرواله حدود 120 هکتار کپه کاری با کونه های سازگار در منطقه که توسط بهره برداران محلی با اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال اجراست.


پروژه های آبخیزداری برای تغذیه آبهای زیر زمینی


 مرادی با اشاره به بحث پروژه های آبخیزداری برای تغذیه آبهای زیر زمینی و تغذیه مصنوعی گفت: حدود 3 هزار و 30 متر مکعب پروژه در قالب اعتبارات صندوق توسعه ملی داریم که درحال حاضر 11 در دست اقدام و 3 پروژه سنگی ملاتی در حوزه کریم آباد اتمام وبه بهره بردای رسیده است.


 وی بیان کرد: این پروژه ها در بحث تغذیه آبخوان  آبهای زیر زمینی بسیار موثر بوده که بنا به گفته کشاورزان و چاهداران 7 الی 8 متر آب در چاهها بالا آمده و از لحاظ ذخیره زیر زمینی این حوزه رشد داشته است.

 

ورود دام مازاد در مراتع جریمه دارد


مرادی با بیان اینکه ظرفیت هر روستا در مراتع برای چرای دام دامداران تعیین شده اما هر ساله برخی از دامداران، خارج از فصل چرای دام و عدم رعایت تعداد مجاز دام، نسبت به تعلیف و چرای دام اقدام می کنند که باعث تخریب مراتع و برهم زدن نظم اکو سیستم طبیعی در منطقه می گردد.


.
وی افزود: دامداران صاحب پروانه باید تعداد دام مجاز مندرج در پروانه چرای خود دام را وارد کنند و در صورت ورود دام مازاد به مراتع ضمن معرفی فرد خاطی به مراجع قضایی ، به ازای هر راس دام مازاد مبلغ 100هزار تومان به عنوان جریمه از متخلف در یافت می شود.

 


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان گفت: گونه های ماشک،خولر و آگروپایروس در مراتع شهرستان بذرکاری می شوند که توسط خود بهره بردار محلی به صورت یک ساله قروق می شود و بعد از یکسال دام مجار به تعلیف در چراگاه قروق شده می باشد.


مرادی مشارکت عموم مردم در حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی را عامل موثر در کاهش تخریب و تصرفات عنوان کرد و گفت: جلب مشارکت مردم در راستای صیانت از عرصه های ملی باید ‎ بیش از پیش مورد توجه باشد.

انتهای پیام/

 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::