سه شنبه 20 آذر 1397 / 18:32|کد خبر : 2231|گروه : اقتصادی

نبردی بین مرگ و زندگی چاههای کشاورزی دشت دهگلان / باور فاجعه دشت دهگلان برای مردمانش سخت اما حقیقتی انکار ناپذیراست

نبردی بین مرگ و زندگی چاههای کشاورزی دشت دهگلان / باور فاجعه دشت دهگلان برای مردمانش سخت اما حقیقتی انکار ناپذیراست

نبرد بین مرگ وزندگی در چاههای کشاورزی دشت دهگلان شروع شده که هرچند با ور این فاجعه برای مردمانش سخت است اما حقیقتی انکار ناپذیر است.

به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، ایران سرزمینی خشک با میانگین بارش سالانه 240 میلیمتر در سال و حدود یک سوم نزولات  متوسط جهانی است.

 

افزایش جمعیت آن از یک سو و کمبود منابع آبی آن از سوي دیگر موجب گردیده که مسایل مربوط به تأمین آب آن جهت  مصارف مختلف از اهمیت بالایی برخوردار باشد بطوری که 93 درصد آب شیرین مصرفی در جهان به بخش کشاورزی اختصاص دارد که این رقم در ایران 90 درصد می باشد.
 

برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی در سالهای اخیر باعث افت شدید سطح آب زیرزمینی در مناطق مختلف کشور شده است وجود 3 دشت ممنوعه قروه، چهار دولی و دشت دهگلان که به عنوان بزرگترین دشت استان کردستان در معرض خطر نشست زمین بر اثر این برداشت های بی رویه قرار دارد. علاوه بر چاههای مجاز، چاههای غیر مجازی که به دلایل مختلف از جمله مصارف کشاورزی حفر شده است باعث به وجود آمدن این خطر بزرگ شده است.

 

دشت دهگلان به عنوان بزرگترین دشت استان کردستان به لحاظ  برخوردار بودن ازاستعدادهاي بالقوه از نظر خاک و کشاورزی همواره از اهمیت به سزایی برخوردار است.

 

مقدار بارندگی دشت دهگلان 350 میلیمتر در سال بوده و از اقلیمی جزو نواحی نیمه خشک و سرد استان به شمار می آید افزایش بهره برداري از منابع آب هاي زیر زمینی از یک سو و تمایل به استفاده از کودهاي شیمایی از سوي دیگر موجب گردیده است که آبخوان های این منطقه در معرض آلوده شدن قرار گیرد.


 با توجه به کاهش و افت سطح منابع آبهای زیر زمینی،بازگشت آبخوان منطقه به وضع سابق و جلوگیری از نابودی دشت دهگلان که از اهمیت زیادی برخوردار است باید دستگاههای متولی تلاش کنند.


در این سال های کم آبی و خشکسالی که دهگلان هم از آن بی نصیب نبوده، باعث شده که آورد بارشی و روان آب های سطحی در این منطقه افت کند و برداشت های بیش از حد سطح آب آبخوان های دهگلان به شدت افت کند و سالانه حدود 50 میلیون مترمکعب از حجم سفره های زیرزمینی آن دوباره تجدید نشود که خود فاجعه است.


تدوام برداشت آب از این چاهها منجر به حماسه چاه های آب دهگلان گردیده است نبردی بین مرگ و زندگی چاه های این دشت بزرگ شروع شده، مسابقه فرونشست زمین دربین قطعات کشاورزی این دشت زیبا آغاز شده است این خطر می طلبد که مسئولین ذی ربط و کشاورزان منطقه به فکر کمک برای جدال زندگی چاه های آب، باعدم برداشت آب و نجات آبخوان های زیرزمینی از خشک شدن باشند حتی اگر شده یکسال درتمام دشت کشت کلیه محصولات و برداشت آب را ممنوع اعلام نمایند.


هرچند در راستای حفاظت و صیانت از منابع آب این دشت در سنوات 94 و 95 حدود 48 حلقه و در سال 96 نیز 13 حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده است.

 

با توجه به اینکه در سال های اخیر بهره برداری بی رویه از منابع آب زیر زمینی در دشتهای استان به ویژه دشتهای قروه، دهگلان و چهاردولی منجر به افت سطح آب این دشتها و کسری قابل توجه حجم مخزن آنها شده بطوریکه در زمره دشتهای ممنوعه قرار گرفته اند.

 

باور فاجعه دشت دهگلان شاید برای مردمانش سخت، اما حقیقی است که چند ین ساله شروع شده است و چون موج سیاهی برچهره این دشت زیبای دهگلان کردستان نشسته است هرچند که پایه اقتصاد دهگلان برمبنای کشاورزی بناشده و حدود 30 سالی است  که کشاورزان به حفاری چاه های آب، عمیق دراین دشت روی آورده اند آن قدر در این منطقه چاه حفرشده که به گفته کشاورزان منطقه، فاصله حلقه های چاه از یکدیگر به پانصدمتر رسیده است این یعنی هر قطعه زمین کشاورزی یک چاه آب دارد؛ این یعنی هرکشاورزی با نصب پمپ آب بروی چاه اش مبادرت به برداشت آب از آبخوان های محدود  این دشت بلا زده می نماید.


برای حل این معضل خبرنگار ما در نشست شورای حفاظت از آب شهرستان حضور یافت در این نشست جمال ارشدی فرماندار دهگلان ضمن نگرانی از اینکه آب زیر زمینی این دشت در حال از بین رفتن است گفت: آب زیر زمینی شهرستان دراختیار عده ای خاص قرار گرفته که متاسفانه  افرادی سود جو با دستکاری کنتور هوشمند در فکر برداشت بیشتر و بی رویه از این منابع خدادی هستند که از عدالت به دور است.


 وی افزود: باتوجه به اینکه کشاورز منطقه خودش رغبت به کشاورزی ندارد زمین کشاورزی را در اختیار افراد غیر بومی قرار میدهد که شخص غیر بومی عمق زمین و خاک کشاورزی را با انواع کود و سم دچار بحران نموده و از بین برده است که جای تاسف دارد.


 ارشدی گفت: با توجه به اینکه دهگلان جزء دشتهای ممنوعه کشور است نیاز است ادارات مرتبط در راستای این امرمهم به جد تلاش کنند.


 فرماندار دهگلان گفت: کشاورزانی که با حفر چاههای کشاورزی در عمق 160 متری اقدام کرده اند و باعث بحران آب منطقه شده اند چه کسی مقصر و چه کسی مکلف است که اینکار قابل قبول نیست.


وی بابیان اینکه کشاورزان از کود مرغی برای بالارفتن تناژ محصول استفاده می کنند بیان کرد: که این باعث بیماری و آسیب در جامعه می شود اما افراد سود جو دست رو دست گذاشته و با خیال راحت به کارشان ادامه می دهند.


ارشدی با اشاره به در آمد بالای برداشت محصولات گندم و سیب زمینی درشهرستان گفت: گردش مالی این محصولات به کجا می رود آیا برای شهرستان نفعی دارد که خیلی مهم است و یا آیا بانکها برای شهرستان نفعی داشته اند.


وی افزود: مدیران باید به مردم خدمت کنند و عملکرد و آمارشان باید واضح ودقیق باشد نه اینکه بگویند تلاش می کنیم،که این کار در حد حرف است باید عملکرد مدیر در حد عمل باشد کار در حد حرف از هیچ مدیری قابل قبول نیست.


جمال ارشدی از مدیر منابع آب شهرستان خواست در راستای هدر رفت آب باید کنتور حجمی هوشمند در کلیه چاههای آب نصب شود و درصد نصب کنتور هم باید مشخص باشد که اگر بحث مصرف آب و کنتور کنترل شود و کاهش یابد به نفع همه مردم وکشاورزان منطقه است.


در ادامه غلامی رئیس اداره منابع شهرستان دهگلان هم ضمن نگرانی از اینکه زنگ خطر بحران آب درسال 81 در دهگلان زده شده است گفت: ازسال 94 تاکنون هزار کنتور حجمی بر روی چاهها نصب شده است.


وی افزود: برای جلوگیری از بحران آب زیر زمین 4 گروه گشت و بازرسی آماده هستند و با توجه به اینکه آلان فصل بهره برداری نیست 2 گروه بر آبهای سطحی و زیر زمینی شهرستان نظارت می کنند.


 غلامی گفت: در کشور بیش از صد هزار حلقه چاه کشاورزی وجود دارد که 350 هزار حلقه ان غیر مجازمی باشند که حدود 45 میلیارد متر مکعب آب سالانه در کشور برداشت می شود و در دهگلان سالانه حدود 102 میلیون متر مکعب آب از سفره تخلیه می شود و سال گذشته  78 میلیون متر مکعب تخلیه شد که 39 میلیون نزول جوی هم داریم درحالی که که باید مصارف با منابع در تعادل باشد که در تعادل نیست.


 رئیس منابع آب دهگلان گفت: متاسفانه برداشت آب در دهگلان زیاد است هرچند که در سال 81  زنگ خطر در شهرستان زده شده باز با همان رویه کشاورزان به کارشان ادامه میدهند.

غلامی ضمن تشریح اقدامات انجام شده در راستای حفاظت و بهربرداری از منابع آب خواستار کمک تمامی ذینفعان و ذی مدخلان جهت احیای دشت و جلوگیری از افت آب های زیر زمینی به عنوان یک ذخیره مطمئن استراتژیک شد و گفت: در صورت عدم کمک کشاورزان در حفظ و صیانت از این منابع خدادادی شاهد عواقب نامطلوب در این حوزه خواهیم بود.

 


 

 انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::