یکشنبه 6 خرداد 1397 / 17:41|کد خبر : 2061|گروه : اجتماعی

طرح شهید رهنمون در دهگلان اجرا می شود:

ارائه خدمات مستمربهداشتی و ویزیت رایگان در 3 روستای محروم دهگلان

ارائه خدمات مستمربهداشتی و ویزیت رایگان در 3 روستای محروم  دهگلان

طرح ملی شهید رهنمون به همت کانون بسیج جامعه پزشکی در 3 روستای محروم دهستان بلدستی شهرستان دهگلان اجرا می شود.


 
 به گزارش خبر نگار دهگلان شیدا، عصر امروز نشست توجیهی طرح شهید رهنمون که طرح ملی و در راستای ارائه خدمات بهداشتی فعالیت می کند در 3 روستای محروم دهستان بلدستی شهرستان دهگلان با همت ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان و شبکه بهداشت ودرمان  توسط کانون بسیج جامعه پزشکی اجرا می شود.


 در این نشست سرهنگ پاسدار محمد امانی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان هدف از اجرای این طرح با همکاری شبکه بهداشت ودرمان  در راستای محرومیت زدایی  وارائه خدمات بهداشتی درمانی به محرومین وارتقاء سلامت در سطح بهداشت جامعه عنوان کرد.


وی افزود:این طرح درواقع همان طرح اعزام تیم پزشکی به مناطق محروم است وتنها وجه تمایز با آن مشخص شدن جامعه هدف و ارتباط مستمرو دائم تا پایان یافتن ماموریت طرح  می باشد.


 فرمانده سپاه دهگلان گفت: مناطقی که به عنوان منطقه هدف انتخاب می شوند تیمهای پزشکی در عرصه های مختلف فعالیت خود را تا رفع کامل مشکلات بهداشتی برای جامعه هدف خود اجرا می کنند.


 وی در ادامه گفت: دهستان بلدستی که جزو قرارگاه پیشرفت وآبادانی است 3 روستای پرجمعیت محروم انتخاب و به مدت 3 سال  که هر ماه اکیپ پزشکی به این منطق اعزام می شوند. 


رئیس شبکه بهداشت و درمان دهگلان 


 دکتر اسماعیلی مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان دهگلان درادامه با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات در منطقه، بحث بهداشت عمومی و بهداشت محیط است، اظهار داشت: بعد شاخص ومهم بهداشت عمومی و بهداشت محیط است که برای حل این مشکل باید از بضاعت وتوانایی این طرح استفاده شودو محدودیت وخلاء در بهداشت محیط بوده که باید به نوعی خلاءها پر شود.


 وی با بیان اینکه3 روستای شاهبلاغی، بریا خان و قشلاق خداکرم که دور از مرکز دهستان هستند گفت: روستای شاهبلاغی با جمعیت 159 نفر  و40 دقیقه فاصله با مرکز دهستان مشکلات عدیده دارد که بحث ویزیت رایگان درآنجا کاربردی تر است چونکه قبلا هم ازنظر بهداشتی تحت پوشش شهرستان بیجار بوده  که به صورت کامل خدمات ارائه داده نشده است.


اسماعیلی گفت: روستای بریا خان هم  با جمعیت 149 نفر و 30 دقیقه فاصله با مرکز دهستان  و روستای قشلاق خداکرم  که ضعیف هستند مد نظر قرار گیرند.

 

رحیمی کارشناس شبکه بهداشت و درمان دهگلان


 فرزاد رحیمی کارشناس شبکه بهداشت  و درمان دهگلان با اشاره به اینکه بحث آب شرب روستاهای تحت پوشش دهستان بلدستی با مشکل مواجه است خواستار دقت بیشتر دراین زمینه شد.


 وی افزود: روستای قشلاق خداکرم یکی از روستاهای قمر بریا خان است  که از نظر بهداشتی  مشکلات فراوان دارد و آب شرب این  روستا غیر بهداشتی ومتولی خاصی ندارد که مردم هم ضعیف هستند و نمی توانند آنرا مدیریت کنند.


رحیمی مشکل دیگر روستای قشلاق خداکرم  را عدم فاضلاب و فرسودگی  سیستم لوله کشی آب شرب عنوان کرد که نیاز به تعویض دارد.


کارشناس شبکه بهداشت ودرمان دهگلان گفت: روستای اسلمرز یکی دیگر از روستاهای مشکل دار این  دهستان است که  در زمان احداث سد قوچم با عوض شدن مسیر آب شرب روستا با مشکل کم آبی روبرو هستند و وضعیت خروجی فاضلاب  روستا هم به معضلی برای روستا تبدیل شده است.


  وی با بیان اینکه مرکز دهستان بلدستی و روستاهای  قلعه فولاد، سرابسوره، بریاخان، حقه هم با مشکل فاضلاب روبرو هستند گفت: قسمت غربی دهستان بلدستی در بحث فاضلاب مقداری کار شده اما به علت نبود اعتبار مشکل به صورت کامل حل نشده وما تنها از طریق آموزش و یا چاه جاذب توانستیم کمک کنیم وغیر ازاین کاری صورت نگرفته است.


رحیمی افزود: روستاهای بلدستی به علت مشکلاتی که دارند متاسفانه جمعیت آنان روز بروز کمتر می شود ونسبت به 10 سال گذشته 3 روستای " سی وسه مردان"، "چشمه دراز" و" بایه " خالی از سکنه شده  که تنها درفصل کشاورزی به روستا  باز می گردند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

محرومیت زداییبهداشت ودرمانطرح شهید رهنمون دردهگلان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::