سه شنبه 21 فروردین 1397 / 16:11|کد خبر : 2013|گروه : فرهنگی

فرمانداردهگلان در جمع اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان

دو دبیر خانه جشنواره مولودی خوانی و جشنواره لیلاخ در هگلان تاسیس می شود

دو دبیر خانه جشنواره مولودی خوانی و جشنواره لیلاخ در هگلان تاسیس می شود

فرماندار دهگلان در جمع اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان گفت: دبیر خانه جشنواره لیلاخ و جشنواره مولودی خوانی در شهرستان دهگلان تاسیس می شود.

 

 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، عصر امروز نشست رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اصحاب فرهنگ و هنر با حضور فرماندار درسالن جلسات فرمانداری شهرستان دهگلان برگزار شد.


 در این نشست انجمنهای فعال در حوزه های مختلف فرهنگی ضمن ارائه گزارش و مشکلات حوزه کاری خود با حضور فرماندار دهگلان خواستار حل آن شدند.


  دکتر ارشدی فرماندار دهگلان در این نشست بعد از ارائه گزارش انجمنهای ادبی شهرستان با اشاره به قدرت فرهنگ و اینکه نگاهش فرهنگی است اظهار داشت: فرهنگ باید وسیعتر شود و آنچه که از فرهنگ گذشته داریم باید بازنمایی شده و به صحنه بیایند زیرا اگر فرهنگ ما به صحنه نیاید مدغربی و تفکرات رادیکالیسم جانیشن فرهنگ اصیل ما خواهد شد.


 وی با تاکید برباز نمایی ریشه و فرهنگ اصیل منطقه اظهار داشت: یکی از مشکلات ما در ابعاد فرهنگی عدم حضور ماست و نکته ای که باید بسیار به آن توجه شود نباید فرهنگ، آداب و رسوم ما به انحصار در آید زیرا فرهنگ در بطن مردم است که انحصاری بودن آن  باعث ضربه جبران ناپذیر به فرهنگ اصیل ما خواهد شد.


 
فرماندار دهگلان افزود: یکی از ارکان جامعه دمکراتیک  انجمن و احزاب است اگر رشد کنند به نفع سیستم وجامعه مدنی و هر چه تضعیف شوند باعث وجود مشکلات  بیشتر برای جامعه است پس سعی می شود که انجمنهای شهرستان توسعه یافته و مشکلات آنان برطرف شود.

 

وی افزود: اگر توسعه فرهنگی در شهرستان بوجود آید  باعث توسعه اقتصادی آموزشی و سایر حوزه ها می شود اما اگر فرهنگ در حاشیه و یا انحصار قرار گیرد تضعیف شده و باعث مشکلات در گیر حوزه ها خواهد شد.


در حوزه های فرهنگی بایدتخصص گرایی حاکم باشد


 ارشدی با تاکید بر تخصص گرایی در حوزه فرهنگی اظهار داشت: در همه حوزه ها باید تخصص حاکم باشد و برای اجرای هر برنامه  متولیان آن دخیل باشند.


وی با اشاره به موسیقی غنی عرفانی در منطقه گفت: باید در جشنواره فرهنگ و هنر گروه دف نوازی و مولودی خوانی هم حضور یابد چونکه جزء موسیقی عرفانی است و نباید خلاء ایجاد شود باید سعی کنیم از طریق رسانه ها  آداب و رسوم رایج منطقه را احیا کنیم.


 آشفتگی برنامه های فرهنگی باید کنترل شود


 فرماندار دهگلان درادامه گفت: متاسفانه  نوعی آشفتگی در برنامه های فرهنگی حتی دراستان هم وجود دارد که این مشکل باید در شهرستان کنترل شود و باید تقویم فرهنگی تدوین شود که در هنگام برگزارش مراسم دستگاههای دیگر حق برگزار مراسمات دیگر در آن زمان نداشته باشند.


انجمها نباید ابزار هیچ گروه و دسته ای شوند


ارشدی از انجمنها خواست که نباید ابزارهیچ گروه و دسته ای شوند زیرا اگر ابزار شوند ماهیت فرهنگی از دست می رود و آنچه که ذات فرهنگ است باید رعایت شود که انجمنها نباید به هیچ عنوان وابسته شوند  و با تعریف منبع در آمد باید خودشان مستقل باشند.


 وی با اشاره به توانایی حوزه ادبی شهرستان گفت:ادبیات منطقه از توانایی بالایی برخوردار است سعی می شود از اعتبارات حوزه هنری از نویسندگان و ناشران حمایت شود.


ارشدی با تاکید بر تاسیس دو دبیرخانه جشنواره لیلاخ و جشنواره دائمی مولودی خوانی گفت: این دو جشنواره باید هر سال در شهرستان دهگلان برگزار شود.


فرمانداردهگلان خواستار دعوت قاریان قرآن در ماه رمضان به شهرستان شد و گفت: باید در مساجد سطح شهرستان مراسم مولودی خوانی در ماه رمضان برگزار شود.

 

 انتهای پیام/

 برچسب ها :

اصحاب فرهنگ وهنرانجمن ادبیحوزه فرهنگی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::