شنبه 11 فروردین 1397 / 08:10|کد خبر : 2003|گروه : اجتماعی

رئیس منابع طبیعی و ابخیزداری دهگلان:

چراي زودرس دام درمراتع باعث ضرر دامدار و مرتع است

چراي زودرس دام درمراتع باعث ضرر دامدار و مرتع است

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری دهگلان چرای زود رس دامدر مراتع را به ضرر دامدار ومراتع دانست.


 بهزاد شریفی پور ریئس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا  در راستاي تحقق تعادل دام و مرتع و تعلیف زود هنگام دام درمراتع به علت عدم آمادگی گیاهان مرتعی برای چرای دام خواستارهمکاری دامداران و بهره برداران مرتعی در این زمینه شد.


 وی افزود وجود دام بیش از ظرفیت مراتع ، چرای بی رویه و بهره برداری مفرط از مراتع موجب کاهش پوشش گياهي ، کاهش تولید علوفه ، فرسایش خاک و در نهايت تخریب سرزمین را بدنبال خواهد داشت.

 

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان در ادامه گفت: رعایت تقويم چرايي و متعادل نگه داشتن دام و ظرفيت مراتع  هم به نفع دامدار و بهره بردار مرتعي است و چرخه طبيعت كمتر دچار سير قهقرايي و زوال مي گردد .

 

بنابر گفته شريفي پور عدم رعايت بهره برداري اصولي از مراتع کیفیت پوشش گياهي و علوفه مراتع را از درجه یک به درجه سه تنزل می دهد چرا که گونه های با ارزش رجحاني حذف و گونه های مهاجم ،خشبي و کم فایده جایگزین آن خواهد شد.


رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان گفت: کوچ پیش از موعد باعث می شود گیاهان خوش خوراک که معمولا اواخر بهار گل و بذر می دهند در مناطق سردسیر از بین برود.


شریفی پور در ادامه افزود: در روزهای گذشته دامدارانی که پیش از موعد  اقدام به  ورود دام به مراتع قبل از تاریخ 15اردیبهشت هر سال .به سمت مناطق سردسیری کوچ خود را آغاز کرده بودند به جایگاه اولیه بازگردانده شدند.

 


وی با اشاره به رعایت جلوگیری از ورود دام به مراتع قبل از تاریخ 15 رادیبهشت هر سال، جلوگیری از ورود دامهای فاقد پروانۀ مرتعداری به مراتع، جلوگیری از تعلیف دامهای مازاد بر تعداد مندرج در پروانۀ مرتعداری و ضرورت رعایت تعداد دام مجاز قید شده در پروانۀ مرتعداری ، جلوگیری از ورود دامهای مهاجر استانهای همجوار به مراتع استان، پرداخت به موقع حق علفچر موضوع بند 5 ماده 84 قانون تنظيم بخشي از مقررات (صدور و تمدید پروانه چرا) خواستار یاری دامدار وبهره بردار  با منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شد واظهار داشت:  درغیرعدم همکاری  پروانه مرتعداری دامدار از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

مراتع دامچرای زود هنگاممنابع طبیعیمرتعداریرعایت تعداد دام

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::