یکشنبه 13 اسفند 1396 / 17:39|کد خبر : 1964|گروه : اجتماعی

رئیس اداره منابع طببعی و آبخیزداری در گفتگو با دهگلان شیدا:

اجرای طرح خانه تکانی کاغذی درمدارس دهگلان/ اهدای نهال در قبال دریافت کاغذهای باطله منازل از دانش آموزان

اجرای طرح خانه تکانی کاغذی درمدارس دهگلان/ اهدای نهال در قبال دریافت کاغذهای باطله منازل از دانش آموزان

رئیس اداره منابع طببع یو آبخیزداری گفت: به مناسبت هفته منابع طبیعی در 16 اسفند طرح خانه تکانی کاغذی ذرمدارس دهگلان اجرا می شود.

 

شریفی پور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا با اشاره به اجرای طرح خانه تکانی کاغذی در مدارس دهگلان در روز 16 اسفند با شعارهفته منابع طبيعي تحت عنوان "منابع طبيعي با مردم و براي مردم" اظهار داشت: اين طرح در ادامه ﻃﺮح ﺟﻤﻊ آوري ﻛﺎﻏﺬﻫﺎي ﺑﺎﻃﻠﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﺎرﻛﺖ دوستداران طبیعت، دانش آموزان کلیه مقاطع مختلف تحصیلی  و اداره منابع طبیعی دهگلان در دومین سال متوالی با همکاری پژوهش سرای دانش آموزی آموزش و پرورش اجرا می شود. 


وی با اشاره به حفظ طبیعت و اهمیت آموزش آن به دانش‌آموزان که در دهه‌های قبل چندان جدی گرفته نمی‌شد، گفت: در چند سال اخیرحفظ منابع طبیعی به شدت مورد توجه سیستم‌های آموزشی دنیا از جمله ایران قرار گرفته و این بدان جهت است که در طول 60 سال اخیر جمعیت کره‌ی زمین سه برابر شده است، و طبیعت دیگر نمی‌تواند مانند گذشته از عهده‌ی تأمین نیازهای بشر بر آید و پسماندها و تخریب‌های ناشی از فعالیت‌های او را بزداید.

 

شریفی پوربا بیان اینکه کاغذ یکی از با ارزش‌ترین مواد مصرفی است که تولید آن با قطع درختان همراه بوده و مهم‌ترین منبع سلولزی هر کشور محسوب می‌شود اظهار داشت: بر اساس مشاهدات صورت گرفته و گزارش‌ های معلمان، بخش بزرگی از کاغذ را مدارس مصرف کرده و تقریباً هیچ اقدامی برای بازیافت آن انجام نمی شود.


رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری دهگلان گفت: هدر رفت کاغذ در مدارس، علاوه بر هدر دادن منابع طبیعی و آسیب به محیط زیست، دانش آموزان را نسبت به این مسئله بی تفاوت کرده  بیم آن می‌رود که نسلی بی تفاوت تربیت گردد.


وی افزود: این طرح باهمکاری پژوهش سرای دانش آموزی مدیریت آموزش و پرورش  دهگلان از تمام دانش‌آموزان سطح شهرستان  خواسته شد به مدت یک ماه زباله‌های کاغذی منزل و مدرسه ی خود را تفکیک کرده و در روز درختکاری به مدرسه تحویل دهند و در برابر آن، یک اصله نهال دریافت کنند و بعد از غرس نهال، گزارش را از طریق مدارس به پژوهش‌سرای دانش‌آموزی ارسال کنند.

 

شریفی پور افزود: برای اجرای این طرح یک پایگاه دائمی در آموزش و پرورش دهگلان در نظر گرفته شده و در دومین روزهفته منابع طبیعی( ۱۶ اسفند ماه) که به عنوان "روزمنابع طبیعی،رسانه، فرهنگسازی و مسئولیت اجتماعی"  نامگذاری شده است با مشارکت دانش آموزان و مدیران مدارس و سازمانهای مردم نهاد به اجرا در می آید.

 


رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری دهگلان گفت: ﻫﺪف از اﺟﺮاي ﻃﺮح، اﻧﺘﻘﺎل ﻓﺮﻫﻨﮓ درﺧﺘﻜﺎري از داﻧﺶ آﻣﻮزان ﺑﻪ واﻟﺪﻳﻦ، ﺗﻘﻮﻳﺖ و اﻳﺠﺎد زﻳﺮﺳﺎﺧﺘﻬﺎي ﻻزم ﺑﺮاي اﺟﺮاي ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎي ﮔﺮوﻫﻲ ﻣﺸﺎﺑﻪ در آﻳﻨﺪه ، کاهش فشار بر عرصه های طبیعی و قطع درختان،ﺻﻴﺎﻧﺖ از ﻣﺤﻴﻂ زﻳﺴﺖ و ﺗﺮوﻳﺞ ﻓﻀﺎي ﺳﺒﺰ و ﭘﻲ ﺑﺮدن ﺑﻪ ارزش درﺧﺘﺎن در اکوسیستم های طبیعی، ﭘﻲ ﺑﺮدن ﺑﻪ ارزش ﻛﺎﻏﺬ و داﻧﺴﺘﻦ اﻳﻦ واﻗﻌﻴﺖ ﻛﻪ ﻛﺎﻏﺬ ﺑﻌﻨﻮان زﺑﺎﻟﻪ ﻗﻠﻤﺪاد ﻧمی گرددبیان داشتند.

 

انتهای پیام/
 برچسب ها :

منابع طبیعیدریافت کاغذ باطله از دانش اموزاناهدای نهال به دانش اموزان دهگلانی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::