پنجشنبه 10 اسفند 1396 / 10:33|کد خبر : 1959|گروه : اجتماعی

درد دل مردم و اعضای شورای اسلامی روستای حاجی آباد دهگلان

کمبود آب شرب و نبود جاده مناسب روستای حاجی آباد را به کوچ اجباری وادار می کند/ مردم دیگر از وعده مسئولان خسته شده اند

کمبود آب شرب و نبود جاده مناسب روستای حاجی  آباد را به کوچ اجباری وادار می کند/ مردم دیگر از وعده مسئولان  خسته شده اند

مردم واعضای شورای اسلامی روستای حاجی آباد از کمبود آب شرب و وضعیت نامناسب جاده روستا گلایه دارند.

 

  به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، از آنجایی که برخورداري از حداقل امكانات رفاهي و خدمات عمومي براساس اصول قانون اساسي حق مسلم همه اقشار كشور از جمله روستائيان است و محروميت از امكانات عمومي همواره يكي از مهمترين موارد دافعه روستايي و بروز مهاجرت و جابجايي جمعيتي است  که  ارائه خدمات عمومي و امكانات زيربنايي در نقاط روستايي نيازمند طراحي و تدوين برنامه اي با اهداف مشخص است.


 
با توجه به اینکه توسعه آسفالت جاده هاي روستايي نقش مهمي در شکوفايي منطقه دارد اغلب مسير ارتباطي منطقه خاکي و تردد در اين جاده ها بسيار سخت و دشوار است و وضعيت راه هاي ارتباطي روستانشينان با شهر بسيار نامناسب که فراهم نبودن زيرساخت هاي توسعه تاثيرات مستقيم و غيرمستقيمي درعقب ماندگي روستاها دارد.

 

عمده مشکلات روستاهاي دهگلان وضعيت بد جاده ای است که از آن گله مند هستند زیرا جاده هاي خاکي پس از بارش از گل و لاي انباشته شده و تردد مردم را سخت مي کند.


بحث راه و توجه به حمل و نقل جاده اي از مهم ترين نيازهاي روستاييان شهرستان دهگلان  است به عنوان يکي از زيرساخت هاي مهم در توسعه  شهرستان محسوب مي شود و اين مساله براي روستاييان و توليدکنندگان محصولات دامي و کشاورزي براي عرضه محصولات خود به بازار و مراکز فروش از ضرورت بسياري برخوردار است.


روستای حاجی آباد بزرگ از توابع بخش بلبان آباد  شهرستان دهگلان با 120 خانوار که به علت نامناسب بودن جاده ارتباطی ،محروم از همه امکانات، نبود امکانات و بی توجهی به آنان زمینه مهاجرتآنانبه  شهر را فراهم می سازد.

 

 این روزها بی توجهی به مردم روستا قطعا زمینه مهاجرت به شهرها را دو چندان کرده و باعث شده که مردم کشاورز و دامدار در حاشیه شهر به شغل کاذب  روی آورند و شغل اصلی خود که همان دامداری وکشاروزی است را رها کنند.

 

 

با توجه به اهمیت موضوع خبرنگار ما به میان مردم روستای حاجی آباد رفته تا نظر و دیدگاه آنان را در این زمینه جویا شود 

 

فرشاد سلطانیان دهیار روستای حاجی آباد درگفتگو با خبر نگار نگار با اشاره به مشکلات روستا اظهار داشت:جاده ارتباطی  این روستا تا دسترسی به آسفالت 9 کیلومتر فاصله دارد که جاده کاملا خاکی و در فصل بارن بارندگی گل  لای وو بارش بارف و کولاک  جاده مسدود و  تردد در آن بسیار مشکل است.

 

وی افزود: از سال 81 برای بهسازی جاده روستا قول مساعد داده شده و با وجود تخصیص اعتبار و واگذاری به پیمانکار حدود یکسال پیش متاسفانه پیمانکارهنوز شروع بکار نکرده است.


وی با اشاره به به اجر نشدذن نشدن طرح هاد دراین روستا گفت: گل ولای داخل روستا به شدت مردم را آزار می دهد که نیاز است برا حل این معضل اعتابری به روستا تخصیص داده شود.

 

اعضای شورای روستای حاجی آباد، این  روستا از مشکل آب شرب و نبود امکانات رفاهی رنج می برد


ناصر مرادی رئیس شورای اسلامی روستای حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار ما گفت: خانوادهای که در این روستا از طریق کشاورزی و دامداری امرا معاش می کنند اگر مورد بی مهری قرار گیرند اکثر آنان وادار به کوچ اجباری شده و درشهر به شغلهای کاذب  روی می آورند. 

 

وی درادامه مشکلات دیگر روستا راعنوان کرد و گفت:  آنتن دهی بسیار ضعیف خط همراه اول ونبود اینترنت مشکل دیگر روستای حاجی آباد است در صورتیکه روستاهای اطراف  از آن برخوردارند.


مرادی افزود: در خواست ما ازمسئولین است که به مردم روستاها بیشتر توجه کنند و با خدمات دهی به روستاها مانع مهاجرت آنان به شهرها شوند.

 

 

 کریم حدود ی عضو شورای اسلامی روستای حاجی آباد ضمن نگرانی شدید  اظهار داشت: روستای ما حتی محروم از امکانات اولیه رفاهی می باشد که واقعا مورد بی توجهی قرار گرفته است.

 

 وی افزود: حدود 15 الی 20 ساله این روستا مشکل آب شرب دارد وچونکه آب شرب روستا جوابگوی مردم نیست ما مجبوریم از آب چشمه که 90 درصد آلوده است استفاده کنیم.

 

حدودی گفت: این مشکل به قدری مهم است که اگر به این مسئله توجه نشود چه بسا منجر به مهاجرت تعداد زیادی از روستائیان به شهر و با پدیده معضل بیکار ی نیز روبرو شوند 
 
 محمود حدودی عضو دیگر شورای روستا حاجی آباد درادامه افزود: ناحیه مقاومت سپاه دهگلان هنگام مطلع شدن از مشکل آب شرب روستا اقدام به حفر دوچاه نمود که متاسفانه هر دو چاه به سنگ برخورد وفاقد آب بود.


 وی درادامه گفت: باهمت مردم روستا وآب وفاضلاب روستایی چاه نیمه عمیق آب شرب حفر شده اما به علت نبود اعتبار جهت انتقال آب به روستا، راکت مانده و مردم روستا چشم انتظارند که این مشکل کی حل خواهد شد.

 


حامد ساکن تهران گفت: از اهالی روستای حاجی آباد بزرگ می باشم مردم این روستا با حدود ۱۲۰ خانوار واقعا درشرایط سختی به سر می برند زیرا این روستا به شدت دارای کمبود آب شرب می باشند واقعا  اگه اینجوری پیش بره حدود ۸۰ درصد مردم روستا مجبور به کوچ‌ می شوند.


وی افزود:آیا واقعا این انصاف است  روستای که ۱۲۰ خانوار در آن ساکن هستند روزی ۲۰ لیتر آب برای نوشیدن وشست وشو داشته باشند واقعا مردم دیگه خسته شدن اینقد نهادها و ارگانهای مختلف قول دادند وعملی نشده است.


وی در ادامه با اشاره به مشکل جاده این روستا  گفت: آسفالت راه هاي روستايي از مطالبات به حق مردم روستاها است زیرا  راه ارتباطی، زيربناي توسعه و عمران و آباداني هر منطقه است و روستاها با اجراي طرح هاي راهسازي رونق خاصي مي گيرند که نیاز است  مسئولان در این راستا هم مشکل روستای حاجی  آباد را بر طرف نمایند.

 

 

رئیس اداره راه و شهر سازی دهگلان؛ برای 3 مسیر حاجی آباد، چاغربلاغ و قره بلاغ پنجه مبلغ 4 میلیارد تومان با پیمانکار قرارداد منعقد شده است


  

 حاج علی فعلی رئیس اداره راه و شهر سازی دهگلان در جواب سوال خبرنگار ما که آیا برای حل مشکل  مسیر ارتباطی روستای حاجی آباد  اقداماتی صورت خواهد گرفت اظهار داشت برای بهسازی جاده روستایی سه مسیر حاجی آباد، چاغر بلاغ و قره بلاغ پنجه واحمد آباد مبلغ 4 میلیارد تومان اعتبار با پیمانکار منعقد شده است که این مبلغ جوابگوی این سه مسیر نیست.


 وی افزوذ: در بهار 97  آسفالت وبهسازی این سه مسیر شورع خواهد شد و زیر سازی جاده  مسیر احمد آباد قره بلاغ پنجه  به اتمام رسیده است.

 

فعلی با اشاره به بهسازی و باز سازی جاده های روستایی دهگلان گفت: آسفالت راه هاي روستايي از مطالبات به حق مردم روستاهای اين شهرستان است و عدم توجه به زيرساخت هاي لازم در مناطق روستايي بويژه راه مناسب باعث مهاجرت مردم به شهرها مي شود.  

 


رئیس آب و فاضلاب روستایی دهگلان، مبلغ  150 میلیون تومان برای لوله گذاری وانتقال آب به روستای حاجی آباد مصوب شده است

 


فریدون میرزایی در گفتگو با خبرنگار ما با بيان اينکه وظيفه شرکت آب و فاضلاب روستايي تامين آب آشاميدني سالم و بهداشتی برای مردم است اظهار داشت: کمبود نزولات جوی و پایین رفتن سطح آبهای زیر زمینی علت عمده مشکل کم آبی روستاهای شهرستان دهگلان است.


وی درادامه گفت مبلغ 150 میلیون تومان برای لوله گذاری وانتقال آب به روستای حاجی آباد  مصوب شده است که تاکنون 19 میلیون آن تخصیص داده شده است و این 19 میلیون هزینه برق ایستگاه پمپاژ  آن می شود.

 

انتهای پیام/
 
 برچسب ها :

مشکل آب شرب روستای حاجی آبادنبود جاده مناسبعدم تحقق وعده مسئولین

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel
::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::