شنبه 5 اسفند 1396 / 20:00|کد خبر : 1954|گروه : اجتماعی

رئیس اداره منابع طبیعی و آ بخیزداری دهگلان در گفتگو با دهگلان شیدا

200 هزار اصله نهال در کردستان غرس می شود/ پارک 5 هکتاری بلبان آباد نهالکاری می شود

200 هزار اصله نهال در کردستان غرس می شود/ پارک 5 هکتاری  بلبان آباد نهالکاری می شود

 

بهزاد شریفی پور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا ضمن تبریک هفته منابع طبیعی با اشاره به شعار این هفته تحت عنوان "منابع طبیعی با مردم و برای مردم" اظهارداشت: در اسفند ماه سال جاری 200 هزار اصله نهال در استان کرذدستان غرس می شود.

 

 وی افزود: در سال گذشته 20 هزار اصله نهال در شهرستان توسط مردم، کشاورز و دانش آموزان غرس شد که امسال سهم غرس نهال دهگلان به 35 هزار اصله می رسد.


 شریفی پور در ادامه گفت: در روز 15 اسفند (روز درختکاری ) پارک جنگلی 5 هکتاری بلبان آباد با حضور فرماندار، ادارات و دستگاههای اجرایی نهالکاری و حفظ نگهداری آن به شهر داری واگذار می شود


 
 وی در ادامه گفت: طی قراردادی که اداره کل منابع طبیعی و آ بخیزداری استان با 3شرکت منعقد نموده است بهره بردار می تواند نهال غرس کند و بعد از 6 سال شرکت طرف قرارداد اقدام به خرید درخت می نماید. 

 

طرح احیا و اصلاح مراتع در 800 هکتار شهرستان


 شریفی پور در ادامه با تاکید براحیا و اصلاح مراتع گفت: درسال جاری بالغ بر 800 هکتار از مراتع در 8 روستای برخوردار شهرستان دهگلان بذر پاشی و بذرکاری عملیاتی شده است.


وی با اشاره به بهره برداری از محصول مرتعی درگون زارهای شهرستان که مستعد برداشت کتیرا از گون است گفت: در سال جاری در 16 روستای برخوردار دهگلان در سطح بالغ بر 150 هکتار هزار و 211 کیلوگرم کتیرا برداشت شد که باعث ایجاد اشتغال فصلی برای مردم  روستاهای مذکور گردید.

 

سالیانه شاهد 400 میلیارد متر مکعب نزولات جوی در کشور هستیم


 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهگلان گفت: سالیانه 400 میلیارد متر مکعب نزولات جوی در کشور که 90 میلیارد متر مکعب آن در دشت و 310 میلیارد متر مکعب دیگر در کوهستان وجود دارد.


 وی افزود: از 90 میلیارد متر مکعب 84 میلیارد متر مکعب تبخیر و از 6 میلیارد متر مکعب 4 میلیارد متر مکعب روان آب و تنها 2 میلیارد متر مکعب آن در کشور باعث فرو رفتن در خاک و تغذیه آبخوان می شود.

 

 شریفی پور درادامه گفت: در سال 96 از اعتبارات تملک دارائیهای استان بالغ بر 568 متر مکعب در روستای گزگزاره علیا بالا دست سد سورال آبراه تثبیت شده است و در حوزه روستای کریم آباد نیز سد نزول گیر با 835 متر مکعب اجرا شده که هدف از ایجاد این دو سد نزول گیر، تغذیه آبخوان سفره های زیر زمینی  چاههای اطراف و جلوگیری از طغیان سیلاب احتمالی آبراهی است که به شهر دهگلان ختم می شود.


  
 کمی رطوبت خاک باعث تشدید پدیده بیابان زایی در شهرستان می شود


 شریفی پور در ادامه با تاکید بر حفظ وضعیت موجود احیا و اصلاح آبخیزداری تغذیه آبخوان و تثیبت آبراه را نیاز شهرستان دانست.

 

وی در ادامه گفت: اگر رطوبت خاک کم شود پدیده بیابان زایی در شهرستان تشدید می شود در حالیکه دهگلان قطب کشاورزی استان و کشور است و نباید شاهد این اتفاق باشیم.


 شریفی پور افزود: باید در سالهای آتی با تخصیص اعتبار عمرانی در کارهای آبخیزداری، احیا و اصلاح و مشارکت جوامع محلی در این عرصه پیشقدم باشیم.

 

انتهای پیام/
 برچسب ها :

روز درختکاریغرس 200 هزار اصله نهال در کردستاننهالکاری پارک 5 هکتاری بلبان آباد

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::