پنجشنبه 5 بهمن 1396 / 10:31|کد خبر : 1905|گروه : اجتماعی

مسئولان مشکلات روستاها ی محروم دهگلان را دریابید،

ادامه بی توجهی به دو روستای سالار آباد و شاهبلاغی تخلیه آنان را درپی دارد

ادامه بی توجهی به دو روستای سالار آباد و شاهبلاغی تخلیه  آنان را درپی دارد

این روز ها روستاهای دهگلان روستا محروم از نبود مشکلات عدیده رنج می برند و بی توجهی مسئولین نیز اضافه بر مشکلات آنان شده است.


 به گزارش خبرنگار دهگلان شیدا، روستاهای محروم و رنج دیده شهرستان دهگلان از نبود آب شرب بهداشتِی، عدم آنتن دهی همراه اول، و نامناسب جاده ارتباطی در رنج و مشقت هستند.


 با توجه به اینکه روستا قطب تولید و توسعه در هر کشور است و توجه به حل مشکل روستا ئیان باید دراولویت کاری مسئولان باشداما متاسفانه روستاهای محروم دهگلان مورد بی توجهی ویژه قرار گرفته اند.


 چه بسیار روستاهای که بخاطر  نبود جاده مناسب و برای ادامه تحصیل فرندانش یا مجبورند روستا را ترک کنند و یا فرزند دانش آموز انش باید ترک تحصیل کند که هر دو باعث مشکلات دیگر درجامعه خواهد شد.


مهاجرت و یاترک تحصیل دانش آموز در روستاهای دهگلان به علت نامناسب بودن جاده واقعیتی انکار نشدنی است بنا به گفته شوراهای اسلامی روستاهای  قاضی جوب و شاهبلاغی و سالار آباد براستی ترک تحصیل دانش آموزان برای ادامه تحصیل و یا مهاجرت خانواده برای ادامه تحصیل فرزندش گویای این واقعیت است.

 

 هر چند اکثر روستاهای شهرستان دهگلان از بیشتر امکانات در مضیقه هستند اما دو روستای سالار آباد و شاهبلاغی به فاصله 40 کیلومتر از شهر دهگلان  با مشکلات عدیده منجله نداشتن جاده مناسب دست و پنجه نرم می کنند.


  جاده این دو رستا کاملا خاکی در فصل بارندگی خودرو نقلیه این دو روستا تراکتور است که براستی تردد این روستاها را با مشکل جدی مواجه کرده است.


اگر دراین دو رستا مریض و یا زن بارداری نیاز به بیمارستان داشته باشد باید بوسیله تراکتور به فاصله 20 کیلومتر به دهستان بلدستی انتقال داه داده  شود که نیازمند توجه ویژه در امر خدمت رسانی است.

 


  
خبرنگار ما ضمن نگرانی شدید مردم این دو روستا  گزارشی با شورای اسلامی روستاهای سالار آباد و شاهبلاغی تهیه نموده است


  عبدالله نورانی رئیس شورای اسامی روستای سالار ضمن ابراز نگرانی شدید از بی توجهی مسئولین اظهار داشت: اکثر مردم روستای سالار آباد دامدار هستند که  30 الی 40 خانور آن به علت مشکل مسیر ارتباطی که گل ولای است از روستا مهاجرت کرده اند.


 وی افزود: اگر مسئولین به مشکلات روستای ما توجه می کردند و یا حداقل  به بهسازی جاده ارتباطی ما توجه می کردند قطعا مانع مهاجرت مردم به حاشیه شهر می شدند.

 


 رئیس شورای اسلامی سالار آباد گفت: با وجود زمستان بسیارسرد و برفگیر روستاهای این منطقه از داشتن گاز محروم هستند که از مسئولین انتظار داریم حل این مشکل هم در اولویت توجه به روستاهای محروم باشد.

 

 محمد علی حیدری نیا عضو شورای اسلامی روستا سالا آباد گفت: در فصل بارندگی تردد خود رو  وجود ندارد و ما اگر مریضی داشته  و یا مجبور به شهر شویم باید بوسلیه تراکتور تردد نماییم که بسیار مشکل است.


 وی در ادامه با اشاره به مشکلات دیگر روستا گفت: وضعیت اینترت در این روستا صفر و سیستم لوله کشی آب شرب قدیمی و فرسوده شده که نیاز است به این سیستم  آب شرب سر و سامان داده شود.

 

روستای شاهبلاغی 6 کلیومتر پایین تر ار روستای سالار آباد که مشکلات مشابهی باهم دارند


  با آه و ناله اسدالله سلیمی عضو شورای اسلامی روستای شاهبلاغی که در هر مراسمی از مسئولین استانی و شهرستانی درخواست حل این مشکل نموده است اما گویای درد دل این روستا نشین برای مسئولین خدمتگرار قانع کننده نبود و مشکلات آنان همچنان در وادی فراموشی بسر می برد.


 با راهی به روستای شاهبلاغی در میان برف و گل ولای و سرمای بسیار شدید این منطقه محبت و صداقت مردم روستای شاهبلاغی گرمی خاصی به تنهای سرد می بخشید.


 جمیل حسینی دهیار روستای شاهبلاغی ضمن درد دل با خبرنگار ما گفت: هر چند مشکل جاده ارتباطی مشکل عمده روستا روستاست اما آلودگی آب شرب و مهاجرت و ترک تحصیل دانش آموزان به علت نبود جاده مناسب مشکلات دیگری است که دا منگیر نه تنها شاهبلاغی بلکه روستاهای اطراف نیز شده است.


وی افزود: جاده ارتباطی که کاملا گل و لای است و تردد مردم روستا به شهر با تراکتور امکان پذیر است که همین مسئله باعث مهاجرت مردم این روستا به شهر شده است.


حسینی گفت:دانش آموزان این روستا وقتی که پایه ششم مدرسه را تمام کنند دیگر یا خانواده باید به ادامه تحصیل فرزندش به شهر مهاجرت کند ویا دانش آموز باید ترک تحصیل نماید.


 وی در ادامه با اشاره به مشکل آب شرب اظهار داشت: روستای شاهبلاغی از نظر آب شرب هم در مضیقه است آب روستا جیره بندی شده و  تنها دو ساعت درصبح و غروب آب در اختیار مردم است .

 

  حسن سلیمیعضو رئیس شورای اسلامی شاهبلاغی گفت: اگر مشکل جاده این روستا حل شود  40 خانوار که به شهر مهاجرت کرده اند به روستا برمی گ یردند چونکه درشهر درآمدی ندارند و تنها در آمد آنان کشاورزی و دامداری در فصل رمستان است.

 

سلیمی افزود: در حال حاضر  35 خانوار در روستا سکونت سکونت دارند که اگر مشکل جاده ارتباطی حل شود قطعا  سکونت  به 70 خانوار  می رسد.


وی در ادامه گفت: نبود شبکه های تلویزیونی به صورت ثابت، آلودگی آب شرب روستا، احرا نشدذن طرح هادی در روستا  نداشتن گاز، نداشتن خط ثابت تلفن و ضعف آنتن هی همراه اول از دیگر مشکلات این روستا است. 

 

 

 برای حل این مشکل خبرنگار ما با رئیس اداره راه و شهر سازی دهگلان گفتگوی انجام داده است


 حاجی علی فعلی رئیس اداره راه وشهر سازی دهگلان در جواب خبرنگار ما که آیا راه حلی برای مشکل روستاهای سالا رآباد و شاهبلاغی درنظر گرفته شده  است، اظهار داشت: برای مرمت و بهسازی روستاهای مسیر شاهبلاغی، گرگانه و سعید آباد مبلغ 2 میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده است و در دست اقدام برای پیمانکار است.


 وی در ادامه با بیان اینکه مسیرهای ارتباطی روستاهای چلیک، چخماقدره، آقبلاغ و باغچه مریم در مرحله برگزاری مناقصه به پیمانکار است گفت: برای این مسیرها نیز مبلغ 2 میلیارد تومان در نظر گرفته شده  و برای بهسازی جاده ارتباطی روستای زاغه نیز مبلغ یک میلیارد و 300 میلیون تومان درنظر گرفته شده است.

 

رئیس اداره راه وشهر سازی دهگلان گفت: برای تابلوی علائم ایمنی راههای روستایی دهگلان 500 میلیون تومان در نظرگرفته شده که درمرحله برگزار مناقصه است و اعتبار در نظر گرفته شده برای نصب حفاظ بتنی ورودی شهردهگلان 176 میلیون تومان که در مرحله مناقصه می باشد. 

 

انتهای پیام/

 برچسب ها :

مشکل جاده روستتایی دهگلانمشکل راه ارتباطی روستاهی سالر آبادوشاهبلاغینبود آب شرب بهداشتی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::