سه شنبه 14 آذر 1396 / 06:52|کد خبر : 1824|گروه : اجتماعی

رئیس اداره منابع طبیعی در گفتگوی ویژه با دهگلان شیدا:

برداشت بیش ازهزار کیلو گرم کتیرا دردهگلان / اجراي عمليات آبخيزداري با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال

برداشت بیش ازهزار کیلو گرم کتیرا دردهگلان / اجراي عمليات آبخيزداري با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان گفت: بیش از هزار گیلو گرم کتیرا ازمراتع دهگلان برداشت شده است.

 

 بهزاد شریفی پور رئیس اداره منابغ طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا اظهار داشت: در اجرای طرح بهره برداری از محصولات غیر چوبی جنگلی و مرتعی سال 96  بیش از هزا و دویست و 11  کیلوگرم کتیرا در دو نوع سفید مفتولی و خرمنی از مراتع دهگلان  برداشت شد که باعث اشتغال فصلی برای  86 نفر به مدت 2 ماه در منطقه گردید.


 وی افزود: با هدف استفاده از پتانسیل های موجود درمنطقه، ایجاد فرصت شغلی و افزایش توان اقتصادی بهره برداران، و همچنین برنامه ریزی اصولی و علمی به منظور حفظ و توسعه رویشگاه های موجود، طرح بهره برداری از محصولات غیر چوبی جنگلی و مرتعی (کتیرا) در سال جاری طی عقد قرارداد با متقاضیان بهره بردار به اجرا در آمد.


شریفی پور گفت: در ساقه گونه های مختلف گون مواد صمغی جمع می شود که بر اثر ایجاد شکاف به خارج می ریزد و این صمغ را کتیرا مینامند. بهره برداران ابتدا اطراف ساقه گون را خالی کرده و سپس با تیغ‌های مخصوصی برش موازی با ساقه (موازی با آوندهای آبکش) ایجاد می‌کنند. شیره گون پس از چند روز به مرور بر اثر برشی که به ساقه وارد شده به بیرون تراوش می‌کند و شیره در معرض نور آفتاب، آب خود را از دست می‌دهد و سخت می‌شود. محصول کتیرا در صنایع مختلفی از جمله نساجی، دارویی، غذایی و چسب سازی بهداشتی وآرایشی مصرف می شود. شروع بهره برداری معمولاً از اواخر فصل بهار است و تا اوایل شهریور ماه ادامه دارد.

 

اجراي عمليات آبخيزداري با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون ریال 

 


اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دهگلان در سالجاري اقدام به اجراي 832 متر مكعب سد سنگي –ملاتي در حوزه آبخيز روستای كريم آباد و همچنين 568 متر مكعب سد گابيوني در حوزه آبخيز روستاي گزگزاره عليا نمود. 


وی افزود: به عقیده بسیاری از کارشناسان، بحران آب و فرسايش خاك از چالش های بسیار مهم آینده کره زمین خواهد بود بنابراین لازم و ضروری است که جهت پیشگیری مشکلات فراروی آینده، تدابیری اندیشیده شود. 


شریفی پور درادامه گفت: در حوزه آبخیز کریم آباد نیز با توجه به خشکسالی‌های اخیر و حجم بالای برداشت آب از سطح سفره‌های زیرزمینی که باعث به هم خوردن توازن آب ورودی و خروجی شهرستان دهگلان شده است بهترین راه جلوگیری از روند افت سطح آب‌های زیرزمینی، اقدامات آبخیزداری است.


 رئیس اداره منابع طبیعی افزود: از اهداف طرح های آبخیزداری می توان به کاهش روان آب، افزایش نفوذپذیری آب و تغذیه سفره های زیرزمینی، کاهش فرسایش خاک و رسوب دهی و تقویت پوشش گیاهی و به تأخیر انداختن زمان پیک سیلاب و درنتیجه بهره وری بهینه از نزولات آسمانی اشاره کرد.


شریفی پرو افزود: این طرح  با اعتباري بالغ بر2 ميليارد و پانصد ميليون ریال از محل اعتبارات طرح استاني پيشگيري و مهار سيل اجرا شده  است.


رئیس اداره منابع طبیعی دهگلان درادامه گفت:  آبخیزدار را می توان  پزشک طبیعت نامید که به تعبیری دردهای یک حوزه را شناسایی کرده و در جهت درمان آن برنامه ریزی می کند.

 


در سال جاری آتش سوزی در مراتع شهرستان دهگلان به صفر رسید

 


شریفی پورریس اداره منابع طبیعی شهرستان دهگلان گفت : دهگلان یکی از شهرستان‌هایی است که به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک آب و هوایی، با وقوع حریق در مراتع مواجه است ولی خوشبختانه در سال جاری هیچگونه حریقی در مراتع اتفاق نیفتاد.


وی افزود: در راستای کنترل حریق و ممانعت از وارد آمدن خسارت جبران ناپذیر به عرصه های منابع طبیعی شهرستان دهگلان با اتخاذ تمهیدات لازم و با همکاری دستگاه های اجرایی عضو ستاد مدیریت بحران و عموم مردم در سال جاری اقداماتی به اجرا درآمد که نتیجه آن عدم وقوع حریق در عرصه های طبیعی بود.

 

وی درادامه گفت: تقویت و افزایش گشت های و تشکیل گروه های آماده باش اطفا حریق به صورت کشیک تحت نظر یگان حفاظت، توزیع اطلاعیه هشداردهنده ترویجی و آموزشی، انتشار بروشور در مناطق بحرانی و پرتردد با موضوع هشدارهای آتش سوزی و اقدامات و تدابیر اجرایی و پیشگیرانه در خصوص توجیه و آموزش کشاورزان با همکاری ناظر مدیدت جهادکشاورزی جهت جلوگیری از سوراندن پسماندو بقایای اراضی حاشیه عرصه های ملی در مناطق بحرانی را از اقداماتی نام برد که در سالی جاری برای مقابله با حریق احتمالی اتخاذ شده است.

 


وی افزود با توجه به اینکه منابع طبیعی جز انفال محسوب می شود با همکاری دستگاه قضایی به دنبال رفع تصرفات غیر قانونی اراضی ملی و برخورد با عوامل تعرض به طبیعت هستیم.

 


وی در ادمه گفت: با افراد مورد اطمینان جهت دیده بانی حریق و ایجاد گشت موتوری در مناطق بحرانی ،تشکیل جلسات با حضور اعضای شورای اسلامی و دهیاران روستاهای بخش مرکزی و بلبان آباد که از لحاظ حریق در مناطق بحرانی واقع گردیده ه اند عقد قرارداد انجام شده است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

برداشت کتیراآتش سوزیعملیات آبخیز داری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Dehgolansheyda Telegran Channel

ADS In Website

::. آخرین اخبار .::
::. پربازدیدترین های یک ماه اخیر .::